Table of contents
On the first weekend in August, the Festival Maritim traditionally takes place in Bremen-Vegesack. The stage program for the Seamusic days has already been set. Here we show you where, when and by whom music can be heard.
The site map
Thursday, August 3 (Pre-Opening in the Stadtkirche)
5 p.m. Sailors’ Choir Vegesack / “The Sailors”
19.00 Uhr Loctup Together / Paddy’s Passion / Kimbers’ Men / Armstrong’s Patent
Friday, August 4th
Stage at the Vegesack balcony
18.30 Uhr Ticket to Happiness
20.30 Uhr Greenland Whalefishers
10:30 p.m. The Clan
Stage at the Old Boathouse
6.30 p.m. Stuns`ls
7.30 p.m. The Kaapstander
8:30 p.m. Kimber’s Men
9:30 p.m. Unicorns
10:30 p.m. Brasy
Strandlust stage
6.30pm Seyl & Treyl
7.15 pm Folk singer Gunnar Wiegand
20.00 Uhr The Foxes
Walfluke
20.00 Hell
Stage at Utkiek
6.30pm Ukulele Death Squad
8.30pm Foggy crew
10:30 p.m. Jolly Jackers
Stage at Kitoplatz
6.30pm Loctup Together
7:15 p.m. Armstrong’s patent
8pm Ian Bruce, Frank & Kath
8.45 p.m. Paddy’s passion
21.30 Uhr High Germany
Stage at Hafenwald
6.30pm Los Paddys
8:30 p.m. Bugul Noz
10:30 p.m. Triddana
Saturday 5 August (street music)
Gerhard-Rohlfs-Strasse / Sedanplatz
10.00 a.m. De Kaapstander
10:45 am Armstrong’s patent
11.30 Uhr High Germany
12:15 p.m. Stuns`ls
13.00 Uhr The Foxes
1.45 p.m. Paddy’s Passion
14.30 Uhr Green & Grey
Gerhard-Rohlfs-Strasse / Ellipse
10:00 a.m. Unicorns
10.45 a.m. LocTup Together
11.30 am The Kaapstander
12.15 p.m. Pekel
1:00 p.m. Brasy
1.45 pm Folk singer Gunnar Wiegand
14.30 press conference
wide street
10.00 Hard to port
10.45 Uhr The Foxes
11:30 a.m. Kimber’s Men
12.15 p.m. Paddy’s passion
1pm Ukulele Death Squad
1.45 p.m. 1st Bremen Ukulele Orchestra
2.30 p.m. Stuns`ls
Ambassador Duckwitz Square
10.00 am Folk singer Gunnar Wiegand
10:45 a.m. Brasy
11.30 a.m. press conference
12.15 Hard to port
13.00 Uhr Loc Tup Together
1:45 p.m. Armstrong’s patent
14.30 Uhr High Germany
Reeder-Bischoff-Strasse
10:00 a.m. Breitlings
10.45 a.m. Shanty Choir Burg-Grambke
11.30 a.m. 1st Bremen Ukulele Orchestra
12:15 p.m. Ian Bruce, Frank & Kath
1:00 p.m. Seyl & Treyl
1:45 p.m. Kimber’s Men
2:30 p.m. Pekel
Saturday, August 5th
Vegesack balcony
3 p.m. Shanty Choir Burg-Grambke
4:00 p.m. Unicorns
5pm Ukulele Death Squad
6.30 p.m. Jonny Glut and the KinkenBand
8:30 p.m. Bugul Noz
10:30 p.m. Triddana
Stage at the Old Boathouse
3pm Ian Bruce, Frank & Kath
4:00 p.m. Armstrong’s patent
5 p.m. Paddy’s passion
6:00 p.m. Locate together
19.00 press conference
8:00 p.m. Unicorns
9:00 p.m. Kimber’s Men
22.00 Uhr High Germany
Strandlust stage
4 p.m. Breitlings
5 p.m. Stuns`ls
6:00 p.m. Pekel
7:00 p.m. Brasy
20.00 Uhr The Foxes
Walfluke
3.00 pm Folk singer Gunnar Wiegand
5.00 p.m. Beckedorf ship knot
7.00 p.m. De Kaapstander
8:00 p.m. 1st Bremen Ukulele Orchestra
Stage at Utkiek
3pm Ukulele Death Squad
4:00 p.m. Locate together
16.45 Uhr High Germany
17.30 press conference
6.45pm Los Paddys
20.30 Uhr Ticket to Happiness
10:30 p.m. The Clan
Stage at Kito Square
3.00 p.m. Beckedorf ship knot
4:00 p.m. Pekel
5:00 p.m. Hard to port
6:00 p.m. Unicorns
7 p.m. Breitlings
8pm Ian Bruce, Frank & Kath
9:00 p.m. Stuns`ls
Stage at Hafenwald
3.00 p.m. Paddy’s Passion
15.45 Uhr The Foxes
4:30 p.m. Kimber’s Men
17.30 Uhr Green & Grey
6.45pm Foggy Crew
20.30 Uhr Greenland Whalefishers
10:30 p.m. Jolly Jackers
Stage at the Story House
12 p.m. Workshop: Jig Dolls
1 p.m. Poems: Brigitte Schiller-Kehl
2 p.m. Concert: Seyl & Treyl
3 p.m. Workshop: 1st Bremen Ukulele Orchestra
4 p.m. Concert: Brasy
5 p.m. Workshop: Jig Dolls
Sunday 6 August
Vegesack balcony
10:00 am Ecumenical service
11:30 a.m. Kimber’s Men
12.15 p.m. The Kaapstander
1:15 p.m. Hard to port
2.15 p.m. Los Paddys
15.30 Uhr The Foxes
4.30pm Foggy crew
6:30 p.m. Bugul Noz
8:30 p.m. Shanty Slam
10:15 p.m. Grand finale with high-altitude fireworks
Stage at the Old Boathouse
1 p.m. Stuns`ls
2:00 p.m. Unicorns
15.00 Uhr High Germany
4:00 p.m. Pekel
5:00 p.m. Locate together
6.00 p.m. Paddy’s Passion
7:00 p.m. Hard to port
Strandlust stage
12.00 Uhr The Foxes
1.00 p.m. Paddy’s Passion
14.00 Pekel
15.00 press conference
4:00 p.m. Stuns’ls
17.00 Uhr Green & Grey
6.00 pm Folk singer Gunnar Wiegand
7:00 p.m. Locate together
Walfluke
2:00 p.m. Seyl & Treyl
3pm Ian Bruce, Frank & Kath
4.00 pm Folk singer Gunnar Wiegand
5:30 p.m. Breitlings
6:30 p.m. Armstrong’s patent
Stage at Utkiek
11.00 Uhr Ticket to Happiness
12.30 Uhr Green & Grey
2 p.m. Jonny Glut and the KinkenBand
3:30 p.m. Kimber’s Men
17.00 Uhr High Germany
6:15 p.m. Unicorns
7.15pm Los Paddys
8.30 p.m. Triddana
Stage at Kito Square
13.00 press conference
2:00 p.m. Brasy
3 p.m. Sailors’ Choir Vegesack
4.00 p.m. De Kaapstander
5 p.m. 1st Bremen Ukulele Orchestra
6pm Ian Bruce, Frank & Kath
Stage at Hafenwald
11.30 a.m. Sailors’ Choir Vegesack
1:00 p.m. Jolly Jackers
3 p.m. Breitlings
4:00 p.m. Armstrong’s patent
5:00 p.m. Brasy
18.30 Uhr Greenland Whalefishers
8:30 p.m. The Clan
Stage at the Story House
12.00 p.m. Concert: Folk singer Gunnar Wiegand
1:00 p.m. Workshop: Jig Dolls
2 p.m. Poems: Brigitte Schiller-Kehl
3.00 p.m. Workshop: 1st Bremen Ukulele Orchestra
4:00 p.m. Workshop: Jig Dolls
5 p.m. Concert: Seyl & Treyl
Secure now: We give you 1 month WK+ for free!
To home page