The country’s rugby will experience another day full of attention this Saturday with a new date for the Interior A and B tournaments, where several Cordoban teams play important things.
The majority of the representatives of the Unión Cordobesa perform well in this competition that presents its difficulties and is a great opportunity to measure themselves against the best teams in the country.
For Interior A, in Río Cuarto a great game will be played, because Urú Curé will receive Estudiantes de Paraná at 4:00 p.m., which is the leader of Zone 1. For this same group, Córdoba Athletic will visit Santa Fe Rugby and San Martín de Villa María will go to the home of Universitario de Tucumán, a match that will be played at 2:30 p.m.
In Zone 2, Universitario will visit Tucumán Rugby at 4 p.m., while Jockey Club Córdoba will be home to the Old Lions of Santiago del Estero.
Tala and la Tablada will face commitments in Tucumán this Saturday. (José Gabriel Hernández / The Voice)
In Interior B, the two people from Córdoba, Tala and La Tablada, will perform in Tucumán. Those from Villa Warcalde, leaders of Zone 1, will visit Huirapuca, while those from Urca will be visitors to Swimming and Gymnastics.
Interior A Tournament, fifth date
Zone 1
Los Tarcos-CURNE, at 16 (Juan Chumbita)Santa Fe RC-Córdoba Athletic, at 16 (Pedro Lopez Vildoza)Urú Curé-Athletic Club Students, at 16 (Federico Longobardi)University (T)-San Martin (VM). ), at 2.30 pm (Facundo Gorla)
Zone 2
Tucumán Rugby-Universitario (Córdoba), at 16 (Jeremías Volante)Duendes RC-GER, at 16 (Damián Schneider)Jockey (Córdoba)-Old Lions, at 16 (Juan Martínez)Jockey (Rosario)-Marista RC, at 16 (Francisco González) on Star+
INTERIOR A TOURNAMENT POSITIONS
Zone 1
Equipo Pts PJ PG PE PP TF TC
Students (Paraná) 15 4 3 1 0 138 101
Córdoba Athletic 13 4 3 0 1 133 97
University (T) 13 4 3 0 1 109 112
Urú Curé 10 4 2 0 2 124 104
Santa Fe Rugby 6 4 1 0 3 104 110
The Tarcos 6 4 1 1 2 97 143
Saint Martin (VM) 5 4 1 0 3 106 123
CURNE 5 4 1 0 3 99 120
Zone 2
Equipo Pts PJ PG PE PP TF TC
Marista RC 16 4 4 0 0 143 109
Jockey (Rosario) 16 4 4 0 0 104 90
GER 14 4 3 0 1 146 92
University (C) 9 4 2 0 2 103 133
Elves RC 7 4 1 0 3 124 112
Jockey (C) 6 4 1 0 3 100 119
Tucumán Rugby 5 4 1 0 3 101 127
Old Lions RC 2 4 0 0 4 92 131
Interior B Tournament, fourth date
Zone 3
Huirapuca-Tala RC, at 16 (Julián Severini)
Swimming and Gymnastics-La Tablada, at 16 (Joaquín Zapata)
Zone 4
Jockey (Salta)-Mar del Plata, at 2 p.m. (Joaquín Lista Castro)
Tucumán Lawn Tennis-Sociedad Sportiva, at 16 (Juan Zubieta)
Zone 5
CRAI-Sporting (Mar del Plata), at 4 p.m. (Maximiliano Busaniche)
Banco Mendoza-Old Resian, at 4 p.m. (Santiago Bevacqua)
Zone 6
Teqüe RC-Liceo RC, at 16 (Tomás Ninci)
University (Rosary)-Aranduroga RC, at 4 pm (Agustin Godoy)
INTERIOR B TOURNAMENT POSITIONS
Zone 3
Equipo Pts PJ PG PE PP TF TC
Tala RC 12 3 3 0 0 78 65
Huirapuca 9 3 2 0 1 69 72
La Tablada 7 3 1 0 2 85 58
Swimming and Gymnastics 2 3 0 0 3 61 98
Zone 4
Equipo Pts PJ PG PE PP TF TC
Tucucmán Lawn Tennis 10 3 2 0 1 88 58
Jockey Club (S) 9 3 2 0 1 102 99
Mar del Plata 8 3 2 0 1 97 66
Sociedad Sportiva (BB) 0 3 0 0 3 59 123
Zone 5
Equipo Pts PJ PG PE PP TF TC
RAW 13 3 3 0 0 91 69
IPR Sporting (MdP) 9 3 2 0 1 82 67
Old Resian 5 3 1 0 2 81 96
C. Banco Mendoza 2 3 0 0 3 61 83
Zone 6
Equipo Pts PJ PG PE PP TF TC
University (R) 10 3 2 1 0 94 70
Teque RC 9 3 2 0 1 79 87
Liceo RC 8 3 1 1 1 99 89
Aranduroga RC 2 3 0 0 3 60 86